Atlantijas okeāna skarbais valdzinājums

Kādu dienu mans vecākais dēls saka :”Šodien brauksim “tripā” (ceļojumā) uz “klifiem” (klintīm)”. Jā, jāatzīst, ka manu bērnu valoda pa šiem Īrijā pavadītajiem gadiem kļuvusi pilna ar angļu vārdiem un slengu. Vecākais dēls pat smejas, ka angliski jau runājot ar īru akcentu, bet jaunākais atzinās, ka domājot angliski. Ceļojuma laikā gribēju dzirdēt, kā skan īru valoda. Diemžēl, to nekur nedzirdēju. “Drīz Īrijas laukos nomirs pēdējais īrs, kurš zina īru valodu”, piebilst meita, atgādinot, ka īru valoda bērniem joprojām tiekot mācīta skolās, taču ikdienā visi lielākoties runā angliski. Jāatzīst, ka man arī pielipa bērnu runāšanas stils – trafiks (sastrēgums), bils (rēķins) utt. Bet mūsu šīs dienas ceļojuma mērķis bija Mohēras klintis Klēras grāfistē (Co. Clare) – augstākās klintis Eiropā, kas atrodas Īrijas Rietumu daļā, Atlantijas okeāna piekrastē. Tās plešas 8 kilometru garumā, 250 metru platumā un 214 metru augstumā. Klinšu virsotnē atrodas vecs tornis – O’Braiena tornis ar skatu laukumu tā augšā. Lai gan Mohēras klintis interneta balsojumā neiekļuva 7 jauno pasaules brīnumu sarakstā, tās ir viens no apmeklētākajiem Īrijas dabas objektiem. Katru gadu tās apmeklē aptuveni viens miljons apmeklētāju. Mohēras klinšu nosaukums ir cēlies no zemesraga cietokšņa “Mothar”, kas tika nojaukts Napoleona karu laikā, lai Hegshedā uzbūvētu bāku. Kāds ir klinšu rašanās noslēpums? Tas notika pirms apmēram 320 miljoniem gadu, vēlā karbona perioda laikā, kad klimats bija daudz siltāks un šajā vietā atradās lielas upes grīva. Upei plūstot, veidojās dubļu un smilšu sanesumi, kas pārpludināja šo vietu – tā veidojās klinšu slāņi, kādus mēs varam aplūkot mūsdienās.

Mani pirmie iespaidi pa Mohēras klintīm. Ceļu uz tām aizšķērso “šlagbaums” un sieviete bleķa būdā ceļa malā ( līdzīgi kā uz maksas ceļiem) sasveicinās ar mums un liek iegādāties ieejas biļetes – pieaugušajiem 6 eiro, studentiem – 4 eiro. Tad viņa jautā, no kurienes mēs esam. Dēls atbild, ka no Latvijas, un kundze mums pasniedz divus bukletus par Mohēras klintīm un tie ir … latviešu valodā! Patīkami ko tādu saņemt pašā Eiropas malā, jo tālāk aiz okeāna ir tikai Amerika. Biļešu otrā pusē gan rakstīts, ka O’Braiena torņa apmeklējums šajā cenā nav iekļauts. Ja grib kāpt tornī, atkal jāmaksā. Jā, nākas secināt, ka īri prot paņemt naudu. Vējš no okeāna pūš tā, ka mašīnas durvis rauj no rokām ārā un galvu arī rauj nost. Migla, sejā cērtas lietus, bet no klintīm augšup ceļas balti tvaiki… Starp klintīm tāda kā iedobe. Liekas, ka tūlīt, tūlīt tajā parādīsies kāds pirātu kuģis…Tālumā, cik nu to atļauj saskatīt migla, redzamas mazākas salas…Skaisti un baisi vienlaikus. Atceros, ka februārī Īrijas piekrastes salās sākta “Zvaigžņu karu” astotās daļas filmēšana. Vecākais dēls stāsta, ka kāds viņa darba kolēģis braucis skatīties filmēšanu.

Apskates sākumā klintis no okeāna norobežo koka barjeras. Pa teritoriju staigā kāds vīrs oranžā vestē un laikam raugās, lai cilvēki nerāptos pāri margām. Citreiz viņš pārbaudot arī biļetes. Klinšu pusē, kur atrodas tornis, vējš pūš tik stipri, ka okeāna ūdeni no klinšu pakājes uzsit augšā un pār klinšu apmeklētājiem nolīst  auksta duša. Bērni stāsta, ka margas šeit uzliktas salīdzinoši nesen, jo katru gadu Mohēras klintis paņemot kāda pašnāvnieka vai pārgalvja dzīvību. Noklausos aizkustinošu stāstu pār kādu lietuviešu pāri, kurš šeit gājis bojā pirms dažiem gadiem. Vispirms pie klinšu malas paslīdējusi meitene. Puisis turējis viņu aiz rokas, bet nevarējis noturēt un abi iekrituši okeānā. Vēlāk “Spokos” izlasīju arī par 26 gadus vecu sievieti, kura izdarījusi pašnāvību, līdzi paņemot arī savu 4 gadus veco dēlu un 8 gadus vecu zēnu, kuru vējš iepūtis okeānā. Mohēras klinšu apskates vietas administrācija arī lūgusi Facebook  vadību izņemt no sociālā tīkla fotogrāfijas ar jauniešiem, kuri bīstami pārkārušies pāri klinšu malai un puišiem, kuri gar pašu klints malu brauc ar kalnu velosipēdiem. Taču cilvēku stulbums, pārgalvība un riskēšana ar savu dzīvību nav mazinājusies. Mēs ar bērniem novērojām, ka jaunieši – gan puiši, gan meitenes smiedamies bīstami tuvojas klinšu malām. Vienam puisim paslīdēja kāja. Pavisam maz pietrūka, un arī viņš būtu “pārgājis nākamajā līmenī”  un papildinājis drūmo statistiku. Nevarēju vairs noskatīties, kā cilvēki riskē ar savu dzīvību, tāpēc mudināju bērnus ātrāk doties prom. Vēl ieejam apmeklētāju centrā, kas izbūvēts kalnā, kur sapērkamies suvenīrus. Tur apskatām arī muzeju ar interaktīvu ekspozīciju par Mohēras klintīm, noskatāmies filmu par Īrijas Rietumu piekrastes dabu. Ja grib, var uztaisīt arī video ar sevi uz Mohēras klinšu fona. Par to visu atsevišķi nav jāmaksā.

Atpakaļ braucām pa citu ceļu – izmetām loku pa “Wild Atlantic Way” (Mežonīgais Atlantijas ceļš) posmu. Bagātnieku villas, zemnieku saimniecības, arī vecas, pamestas mājas, bet vienas mājas pagalmā – Londonas sarkanā telefona būdiņa. Arī pavisam neapdzīvotas, mežonīgas vietas, kur ceļa malās aug tikai dzelkšņaini kazenāji, bet tālāk – brūns klajums un daži zāles kušķi, kas atgādina filmās redzētas Austrālijas ainavas. Tālumā visur redzams okeāns. Piekrastes pilsētiņās – daudz izīrējamu, pārdodamu un pamestu māju un veikalu. Mums iepatikās Galvejas pilsēta, kas ar savu vairākstāvu apbūvi un omulīgo vecpilsētu pēc vecākā dēla vārdiem “visvairāk atgādina Eiropu” (viņš domāja kontinentālo Eiropu) – Parīzi vai Rīgas vecpilsētu (mazo Parīzi).

Foto: Kalvis Ozols

DSC01657

Biju iedomājusies, ka klintis būs vēl iespaidīgākas

DSC01659

O’Braiena torņa skatu laukumā gan neuzkāpām

DSC01660

Mohēras klintis – varenas un skaistas

DSC01661

Te nu tas ir – Atlantijas okeāns

DSC01662

Buklets vēsta, ka no O’Braiena torņa jumta varot uzņemt vislabākos Mohēras klinšu fotoattēlus

DSC01665

Skats uz klintīm no otras puses

DSC01666

Piemineklis tiem, kuri gājuši bojā Mohēras klintīs

DSC01655

Apmeklētāju centra ēka izbūvēta kalnā. Daudzie mazie veikaliņi gan slēgti – vēl nav īstā sezona

DSC01654

Atzīmējos, ka esmu bijusi Mohēras klintīs

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s